Results

Ergomaratonin tulokset 2017-2003

 

SM 2017

Katso tulokset >

SM 2016

Katso tulokset >

2015 SM

Katso tulokset >

2014 SM

Katso tulokset >

 

2013 SM

Puolimaraton (naiset)

 

Naiset 40+

1Marika LaaksonenJoutele1:27:06,22:03,8SE
2Maija VirtaJoutele1:29:11,02:06,8 
3Tuija SaastamoinenHämeenlinnan Latu1:31:03,32:09,5 
4Taina ShemeikaJoutele1:34:05,62:13,8 
5Tiina PiitulainenHämeenlinan Latu1:34:10,72:13,9 
6Leena SoiniKeU1:34:25,22:14,3 
7Carla UrbanoKeU1:37:07,62:18,1 
8Isa TolmunenKeU1:39:23,82:21,5 

 

Naiset Avoin Kevyt

1Hanna TuominenKouvolan Soutajat1:24:37,62:00,3 

 

Naiset 50+

1Eeva RahikkaJoutele1:30:22,52:08,5SE
2Riitta ValpioJoutele1:38:39,12:20,3 
3Marita JunnaJoutele1:40:31,82:23,0 

 

Naiset 30+

1Taina VuorinenHämeenlinnan Soutajat1:30:33,22:08,8 
2Kirsi-Maria PänttönenTako1:30:59,62:09,4 
3Kaija HänninenEvijärven Urheilijat1:31:47,22:10,5 
4Pia AroHämeenlinnan Latu1:37:14,52:18,3 
-Sirli Kruusmaa Sõudespinning1:35:01,22:15,1 

 

Naiset 40+ Kevyt

1Anu HautasaariEvijärven Urheilijat1:34:36,32:14,5 
2Anne RaskuKeU1:35:22,22:15,6 

 

Naiset 60+ Kevyt

1Arja AhtiJoutele1:40:10,72:22,5SE

 

Naiset Avoin

1Anni KeisanenEvijärven Urheilijat1:28:11,92:05,4 
2Maija VirtaJoutele1:30:25,22:08,6 

 

Naiset 50+ Kevyt

1Marja Liedes-KauppilaSMARK1:34:42,32:14,7 

 

 

Maraton (miehet)

 

Miehet 50+

1Teijo RautioJoutele2:42:11,61:55,3 
2Jussi KoponenSMARK2:46:19,71:58,3 
3Markku NiuranenHämeenlinnan Soutajat2:47:39,01:59,2 
4Ali KelaNesteen Soutajat2:50:38,42:01,3 
5Pertti SyrjäläKeU2:53:56,02:03,7 
-Aivar VausSõudespinning2:48:42,41:59,9 

 

Miehet 50+ Kevyt

1Pentti SoiniKeU2:46:59,41:58,7 
2Jukka VarrioKeU2:48:52,02:00,1 
3Reijo NiemenmaaParkanon Urheilijat2:58:41,82:07,1 
4Jari HeikkiläKeU3:02:42,82:09,9 

 

Miehet 30+ Kevyt

1Tomi NummelaKeU2:46:19,61:58,3 

 

Miehet Avoin Kevyt

1Antti JärvinenTako2:37:33,71:52,0SE
2Jari LampiTöysän Veto2:52:16,32:02,5 

 

Miehet 30+

1Ossi HämäläinenHämeenlinnan Soutajat2:44:02,71:56,6 
2Matti KurkiHollola2:44:46,61:57,2 

 

Miehet 60+ Kevyt

1Matti AroHämeenlinnan Latu2:55:12,82:04,6SE
2Jussi VoimaNesteen Soutajat3:07:16,22:13,1 
3Esko HyyppäLappajärven Veikot3:13:29,32:17,6 
4Matti SaloKeU3:16:13,42:19,5 

 

Miehet 60+

1Kai LehtinenKeU2:58:38,32:07,0 
2Pentti HavankaVirtain Urheilijat3:11:43,12:16,6 

 

Miehet 70+

1Aimo JärveläEvijärven Urheilijat3:44:55,52:39,9SE

 

Miehet Avoin

1Arvo LutsRautakourat2:34:02,91:49,5SE (30H)
2Kari LampilahtiSMARK2:34:55,81:50,2 
3Joni NärhiKouvolan Soutajat2:39:36,51:53,5 
DNSHeikki Keskinen    

 

Miehet 40+ Kevyt

1Markku HenrikssonOulu2:41:18,91:54,7 
2Jani SöderlundRautakourat2:42:16,01:55,4 
3Timo KauppilaSMARK2:59:14,32:07,4 

 

Miehet 40+

1Juha KarttunenKeU2:44:50,71:57,2 
2Juha LehtonenKeU2:46:30,61:58,4 
3Jussi KallioniemiEtelä-Nokian Biisonit2:48:16,01:59,6 
4Mikko YlönenKeU2:51:34,92:02,0 

 

Ultramaraton Pisin yhtäjaksoinen soutu Miehet 50+ Kevyt

Jari HeikkiläKeU27:01:23,4286049mME

 

 


2012 SM

 

Puolimaraton Pojat 20v

1Joel NaukkarinenKouvolan Soutajat1:14:56,91:46,6SE

 

Puolimaraton Naiset Avoin

1Johanna SoiniTakon Soutajat1:29:35,22:07,4 

 

Puolimaraton Naiset Kevyt

1Hanna TuominenKouvolan Soutajat1:23:56,31:59,4ME

 

Puolimaraton Naiset 30+

1Pauliina KolehmainenKuopion Soutajat1:25:07,92:01,1SE

 

Puolimaraton Naiset 40+

1Maija VirtaJoutele1:28:17,42:05,5 

 

Puolimaraton Naiset 40+ kevyt

1Minna KarppinenMikkelin Soutajat1:27:40,82:04,7SE
2Jaana ThorströmTurku1:33:29,72:13,0 

 

Puolimaraton Naiset 50+ kevyt

1Leila MainiemiSU-411:31:20,02:09,9 
2Marja Liedes-KauppilaSMARK1:34:52,72:14,9 

 

Maraton Miehet Avoin

1Arvo LutsRautakourat2:35:35,31:50,6SE (30+)
2Kari LampilahtiSMARK2:36:09,11:51,0 
3Heikki KeskinenTakon Soutajat2:36:27,81:51,2 
4Antti JärvinenTakon Soutajat2:38:10,81:52,5 
5Jussi KallioniemiEtelä-Nokian Biisonit2:48:37,21:59,9 

 

Maraton Miehet Avoin kevyt

1Antti JärvinenTakon Soutajat2:38:51,51:52,9 
2Jaakko MaijalaKokkolan Veikot2:50:27,62:01,2 

 

Maraton Miehet 30+

1Toni PyykköTakon Soutajat2:42:27,91:55,5 
2Ossi HämäläinenHämeenlinnan Soutajat2:43:55,91:56,6 
3Matti KurkiHollola2:47:06,81:58,8 

 

Maraton Miehet 30+ kevyt

1Tomi NummelaHämeelinnan Soutajat2:47:14,81:58,9 

 

Maraton Miehet 40+

1Juha KarttunenKeravan Urheilijat2:40:45,61:54,3 
2Jussi KoponenSMARK2:42:28,11:55,5 
3Seppo RellmanKeravan Urheilijat2:44:33,31:57,0 
4Ari-Pekka TenhovuoriNesteen Soutajat2:51:45,32:02,1 

 

Maraton Miehet 40+ kevyt

1Markku HenrissonOulun Tarmo2:44:48,21:57,2 
2Timo KokkonenKoidulan Veto2:45:30,71:57,7 
3Mika NaumanenTapiolan Voimistelijat2:46:36,41:58,5 
4Timo KauppilaSMARK2:53:51,52:03,6 

 

Maraton Miehet 50+

1Markku NiuranenHämeenlinnan Soutajat2:45:31,91:57,7 
2Ali KelaNesteen Soutajat2:51:33,52:01,9 

 

Maraton Miehet 50+ kevyt

1Pentti SoiniKeravan Urheilijat2:46:14,81:58,2 
2Juhani ToikanderIitin Soutajat2:59:11,82:07,4 
3Jari HeikkiläKeravan Urheilijat3:01:19,02:08,9 

 

Ultramaraton 24h Miehet 50+ Kevyt

Jari HeikkiläKeravan Urheilijat274090mME

 

Ultramaraton Pisin yhtäjaksoinen soutu Miehet 50+ Kevyt

Jari HeikkiläKeravan Urheilijat26h292777mME


 


 

2011 SM

 

Puolimaraton Pojat 20v

1Joel NaukkarinenKouvolan Soutajat1:19:50,71:53,5SE
2Tapio SoiniKauhajoen Karhu1:21:37,01:56,1 

 

Puolimaraton Tytöt 20v

1Milla NymanKouvolan Soutajat1:38:34,42:08,8SE

 

 Puolimaraton Naiset 40+

1Maija VirtaJoutele1:28:13,62:05,5SE
2Ritva SanttilaJoutele1:31:57,12:10,8 
3Johanna SovijärviIitin Soutajat1:37:00,12:17,9 

 

Puolimaraton Naiset 50+

1Eeva RahikkaJoutele1:30:34,82:08,8SE

 

Puolimaraton Naiset Avoin

1Johanna SoiniTako1:31:00,52:09,4 

 

Puolimaraton Naiset 30+

1Inka PönniNesteen Soutajat1:33:56,72:13,6 

 

Puolimaraton Naiset 30+ kevyt

1Kati PyykkönenKeravan Urheilijat1:35:39,42:16,0 
2Kati TeiriojaKeravan Urheilijat1:39:16,82:21,2 

 

Puolimaraton Naiset 40+ Kevyt

1Minna KarppinenMikkelin Soutajat1:28:34,52:06,0SE
2Jaana ThorströmEndurance Ultra Team Finland1:36:18,82:17,0 

 

Puolimaraton Neiset 50+ Kevyt

1Leila MainiemiSU-411:31:10,32:09,6 

 

Maraton Miehet 40+

1Timo RinneKalevan Viesti2:36:26,01:51,2 
2Juha KarttunenKeravan Urheilijat2:39:52,81:53,7 
3Ari-Pekka TenhovuoriNesteen Soutajat2:53:21,42:03,3 
4Pekka SallströmKeravan Urheilijat2:58:34,92:07,0 
DNSRaimo KuljuKeravan Urheilijat   
DNSJuha-Matti ValkamaKeravan Urheilijat   
DNSKari TuukkanenIitin Soutajat   

 

Maraton Miehet Avoin

1 Heikki KeskinenTako2:37:33,41:52,0 
 EI-SMJussi Kallioniemi 2:59:18,92:07,5 

 

 Maraton Miehen 40+ Kevyt

1Pentti SoiniKeravan Urheilijat2:42:50,41:55,8 
2Jari HeikkiläKeravan Urheilijat3:05:10,02:11,7 

 

Maraton Miehet 30+ Kevyt

1Crister NybergSMARK2:44:08,91:56,7 
2Tomi NummelaHämeenlinnan Latu2:47:42,41:59,2 
3Markku HenrikssonOulun Tarmo2:48:21,81:59,7 

 

Maraton Miehet 50+ Kevyt

1Osmo MäntyläEvijärven Urheilijat2:49:37,02:00,6 
2Eero KoskelaNesteen Soutajat2:56:03,12:05,2 

 

Maraton Miehet 60+

1Lasse MäkiTako2:49:30,72:00,5SE
2Pentti HavankaVirtain Urheilijat3:05:17,22:11,7 

 

Maraton Miehet Kevyt

1Aimo SironenEvijärven Urheilijat2:37:51,91:52,2SE
2Antti Järvinen Tako2:39:39,01:53,5 
3Vesa MalilaKeravan Urheilijat2:45:28,81:57,7 
4Jyrki JärvinenEvijärven Urheilijat2:49:04,72:00,2 
DNSJari LampiTöysän Veto   
DNS Jukka KetolaTöysän Veto   

 

Maraton Miehet 30+

1Toni PyykköKouvolan Soutajat2:36:58,01:51,6SE
2Arvo LutsRautakourat2:39:44,11:53,6 
3Jussi KoponenSMARK2:44:17,61:56,8 
4Crister NybergSMARK2:46:45,41:58,6 
5Seppo RellmanKeravan Urheilijat2:49:09,62:00,3 

 

Maraton Miehet 50+

1Antti VarisValkealan Soutajat2:29:47,91:46,5ME !
2Ali KelaNesteen Soutajat2:51:38,72:02,0 
3Vesa PaunonenKeravan Urheilijat4:21:45,73:06,1 
DNSMarkku NiuranenHämeenlinnan Latu   

 

Ultramaraton 24h Miehet 40+ Kevyt

Jari HeikkiläKeravan Urheilijat276917mME

 

Ultramaraton Pisin yhtäjaksoinen soutu Miehet 40+ Kevyt

Jari HeikkiläKeravan Urheilijat25h286933mME

 

 

 

2010

Maraton (m)
1 Timo Rinne 40H                 2:36:39.0         
2 Toni Pyykkö 30H               2:38:10.2          
3 Heikki Keskinen 40H         2:39:16.6         
4 Juha Karttunen 40H          2:41:36.6         
5 Joni Mensola 20L              2:47:28.0          
6 Seppo Rellman 40H          2:47:28.5           
7 Ali Kela 50H                      2:51:52.0          
8 A-P Tenhovuori 40H         2:53:30.0          
9 Eero Koskela 40L             2:53:55.7          
10 Pekka Lundström 50H    2:59:35.1         
11 Jarmo Aaltonen 50L       3:03:31.1          

Maraton (n)
1 Eeva Rahikka 50H            3:05:44.6           

1/2maraton (m)
1 Antti Varis 50H                 1:13:35.9           
2 Kari Lampilahti 40H          1:17:36.0          
3 Crister Nyberg 30L          1:18:54.4           
4 Jussi Koponen 40H          1:19:14.7           
5 Pekka Nieminen 30L        1:19:20.2           
6 Pentti Soini 40L               1.19:57.0            
7 Timo Karjalainen 40H       1:24:17.8          
8 Tero Liukka 40H               1:25:00.0          
9 Tom Leppänen 40H          1:28:35.1         
10 Vesa Paunonen 50H       2:07:57.7          

1/2maraton (n)
1 Kati Teirioja 30L              1:41:13.2          
2 Isa Tolmunen 40H           1:58:42.3          

Wattbike 100km
1 Raimo Kulju 40H              2:28:54.26        
2 Crister Nyberg 30L          2:38:27.67        

Wattbike 10km
1 Reijo Niemenmaa 40L       14:06.8             

Wattbike maraton
1 Hannu Liekola 40H          0:59:22.74         
2 Jussi Koponen 40H          0:59:30.81         
3 Pekka Nieminen 20L       1:00:27.3            
4 Joni Mensola 20L            1:03:14.49           
5 Juha Karttunen 40H       1:06:16.0            
6 Jyrki Varpio 30H             1:08:30.83          

SkiErg 1000m
1 Antti Varis                           3:30.9
2 Juha Lehtonen                    3:38.6
3 Joni Mensola                       3:41.7
4 Seppo Rellman                    3:47.6
5 Pentti Soini                         3:48.7
6 Reijo Niemenmaa                3:53.5
7 Jouni Sipilä                         4:02.0

 

2009

(suluissa keskinopeus)

100 km
Antti Varis 50H                6:17.44,4       (1:53,3)  ME

24 h
Jari Heikkilä 40L                 217km                          

Maraton
Raimo Kulju 40H              2:41.08,9       (1:54,6)
Juha Karttunen 40H         2:43.17,7       (1:56,1)
Vesa Malila 30L                2:43.38,4       (1:56,3)
Pentti Soini 40L                2:44.08,0       (1:56,7)
Crister Nyberg 30L           2:45.49,8       (1:57,9)
Esko Korpitassi 50H         2:53.53,7       (2:03,6)
Seppo Rellman 40H          2:55.19,7       (2:00,7)
Martti Hyppänen 50L        3:02.38,9       (2:09,9)
Jari Vallo 40H                   3:10.8,9         (2:15,1)

Maraton naiset
Eeva Rahikka 50H             3:03.58,0       (2:10,8)

1/2 maraton
Timo Karjalainen 40H        1:23.45,4       (1:59,1)
Tom Leppänen 40H           1:27.46,0
Jari Vesterinen 50H           1:28.11,7       (2:05,4)
Pekka Lundström 50H       1:29.23.0       (2:07,1)

1/2 maraton naiset
Ritva Santtila 40H              1:35.45,0       (2:10,5)
Kati Pyykkönen 30H           1:37.19,6       (2:17,4)

 


 

2008

 

100km

Jari HeikkiläKeravaM40L7:47.36,9 

 

Maraton

Jussi LehtonenKeravaM30H2:42.58,2 
Pentti SoiniKeravaM40L2:44.36,1 
Juha KarttunenKeravaM40H2:49.31,1 
Martti HyppänenKeravaM50L3:06.28,2 
Rainer HakamäkiIsojokiM50H2:36.36,8 

 

1/2 maraton miehet

Vesa MalilaKeravaM30L1:20.17,1 
Pedro PietiläinenPorvooM30H1:26.49,0 
Jari EskolinKeravaM40H1:20.48,0 
Jarmo Ranta-kokkoKeravaM40H1:23.09,8 
Esko Korpi-TassiKeravaM50H1:24.07,2 
Vesa PaunonenKeravaM50H1:52.05,5 

 

1/2 maraton naiset

Eeva RahikkaJouteleN50H1:30.51,2 
Ritva SanttilaJouteleN40H1:33.36,7 

 

30km

Aimo Kurki, M60H, Kerava, 2:14.11,0

 


2007

 

24h

Pentti SoiniKeravaM40L271,157km2:39,3

 

100km

Ari VihavainenPorin KarhutM40H6:41.18,12:00,4
Pekka LundströmKeravaM40H7:46.19,72:19,9

 

Maraton

Aimo KurkiKeravaM60H3:07.49,42:13,5
Raimo KuljuKeravaM40H2:49.22,62:00,4
Jukka VarrioKeravaM40L2:48.04,51:59,5
Vesa PaunonenKeravaM50H3:53.42,91:46,2
Helli HakkarainenKeravaN50L3:20.01,72:22,2

 

1/2 maraton

Martti HyppänenKeravaM50L1:25.14,22:01,2

 


 

 

2006

 

Maraton

Jari LampiTöysäM40L2:42.37,51:55,6
Pentti SoiniKeravaM40L2:43.18,11:56,1
Pekka LundströmKeravaM40H2:54.13,82:03,3
Jukka KetolaTöysäM30L3:05.17,92:11,7

 

1/2 maraton

Reijo NiemenmaaParkanoM40L1:18.01,11:51,0

 

Keravan Urheilijat, Meerin jengi, 3.03.47 (2:09.4)
Keravan Urhelijat, Elisan poppoo, 3.03.59 (2:09.5)

 


2004

 

Ultramaraton (100km)

Tarja LaurenIitin SoutajatN30H7:32.36,62:15,8
Pentti SoiniKeravaM40L6:52.24,32:03,7
Pekka LundströmKeravaM40H7:17.06,72:11,1
Taisto YlönenKeravaM50L7:12.27,72:09,7

 


2004

 

Maraton

Jari LampiKuortaneen PursiseuraM40L2:39.21,51:53,3
Pentti SoiniKeravaM40H2:40.36,51:54,2
Taisto YlönenKeravaM50L2:42.57,51:55,9
Pekka LundströmKeravaM40H2:52.18,52:02,5

 

1/2 maraton naiset

Maria KellokumpuKeravaN30H1:32.45,92:11,9
Terttu SoiniKauhajoen KarhuN40L1:42.21,92:25,5

 

 


 

2003

 

Maraton

Jaakko ErkinheimoJouteleM30L2:42.57,51:55,9
Jari SalonenNesteM30H2:37.17,81:51,8
Jari LampiTeam EskopuuM40L2:40.03,71:53,8
Pentti SoiniKeravaM40H2:39.04,41:53,1
Pekka LundströmKeravaM40H2:57.38,12:06,3
Risto YlinenKeravaM50H2:39.48,71:53,6

 

1/2 maraton naiset

Johanna SoiniKauhajoen KarhuN16jun1:37.24,02:18.5
Maria KellokumpuKeravaN30H1:34.40,92:14,6
Terttu SoiniKauhajoen KarhuN40L1:45.00,92:29,3